Jauns risinājums toksīnu inaktivēšanai

Mikotoksīni slaucamo govju barībā ir tāds kā neredzamais ienaidnieks. Parasti tos min kā iemeslu, ja ievērojami svārstās barības devas apēdamība, ja dzīvniekiem bieži parādās iekaisuma procesi, ja krītas apsēklošanas rezultativitāte, ja netiek iegūts pietiekams piena izslaukums, ja vienas ēdināšanas grupas ietvaros mainās mēslu konsistence un ja visiem minētajiem rādītājiem nav acīmredzama izskaidrojuma. Ierosinātājs saimniecībā var būt viens atsevišķs toksīns, kas koncentrējies lielākos daudzumos kādā no barības līdzekļiem. Tāpat ierosinātāji var būt vairāki toksīni vienlaikus, kas koncentrējas vienā vai pat vairākās barībās. Tādā gadījumā būs grūtāk ieraudzīt skarto barības līdzekli.

Bieži tiek runāts par toksīnu klātbūtni graudos un kukurūzas barībās: graudos, skābbarībā, vālīšu skābbarībās jeb CCM. Tāpat par izaicinājumiem uzskatāmas silstošas barības, kur dažādos slāņos sastopamas lielas temperatūru atšķirības. Toksīnu izcelsme var nākt no lauka, tad tos sauc par lauka toksīniem, bet tāpat sastopami uzglabāšanas toksīni. Latvijā biežāk atrodami lauka toksīni. Tos ne vienmēr var identificēt, jo bieži tie ir neredzami, bez garšas un ķīmiski un termiski stabili. Toksīnus iespējams noteikt tikai laboratoriski. Skābbarībās un maisījumos no barības galda toksīnus iespējams identificēt, tikai veicot specifiskas analīzes. Lai saņemtu atbildes uz tām, parasti nākas gaidīt vismaz trīs nedēļas, kas ir pietiekami ilgs laiks, lai saimniecība samierinātos ar zaudējumiem ganāmpulkā. Toksīnu ietekmes mazināšanai vai nu pārtrauc ēdināt to skarto barību, vai dzīvnieku ēdināšanā iekļauj toksīnu inaktivētājus.

Latvijā pēdējos gados jau veikts pietiekami daudz barības analīžu un konstatēts, ka izplatītākie toksīni ir DON (deoksinivalenols), ZEA (zearalenons), T-2 un ohratoksīns. Toksīnu inaktivētāji, kurus izmanto toksīnu ietekmes būtiskai mazināšanai, ir dažādi gan pēc sastāva, gan pēc inaktivēšanas spējas. Ja toksīnu inaktivētājs ir reģistrēts Eiropas Savienībā (ES) ar toksīnu inaktivētāja darbību, tad tā ir droša garantija  produkta lietotājam. ES toksīnu inaktivētāju var reģistrēt tikai tad, ja pētījumos pierādīts, ka tas saista un inaktivē vismaz 90 % toksīnu, turklāt nesaista barībā esošos vitamīnus un mikroelementus. Inovatīvs risinājums toksīnu ietekmes mazināšanai ir ES reģistrētais Vilomix izstrādātais toksīnu inaktivētājs X-Bond Rumen. Tas ir trīskāršas iedarbības produkts – ne tikai saista toksīnus, bet arī inaktivē tos, jo DON ietekmi var mazināt, tikai inaktivējot, šo toksīnu nav iespējams sasaistīt. X-Bond Rumen papildus pievienots Progut, kas ļauj ātrāk atkopt gremošanas sistēmu no toksīnu kaitīgās ietekmes.

X-Bond Rumen ir unikāls produkts, kas nodrošina:

  • Efektīvu aizsardzību pret mikotoksīnu ietekmi
  • Plaša spektra kaitīgu vielu inaktivēšanu liellopu barībā
  • Labāku gremošanas trakta veselību
  • Stiprāku imūnsistēmu

SAZINIES AR MUMS

MIKOTOKSĪNU CEĻVEDIS

Lai mazinātu un novērstu barības piesārņojumu ar mikotoksīniem, Vilomix ir izstrādājis X-Bond. Pateicoties tā sastāvam mikotoksīni tiek gan saistīti, gan deaktivizēti. X-Bond uzlabo kuņģa un zarnu trakta darbību un imūnsistēmu.

CITI RAKSTI