Kā Tu vari atpazīt mikotoksīnus?

Mikotoksīni bieži paliek neatklāti, jo tie neietekmē barības garšu, smaržu vai izskatu. Parastās lopbarības analīzēs tos nav iespējams noteikt.

Vēl viens šķērslis mikotoksīnu atklāšanai ir tas, ka mikotoksīnu klātbūtnes pazīmes neparādās pilnīgi visiem ganāmpulka dzīvniekiem vienādi. Tas ir tamdēļ, ka toksiskuma koncentrācijas, ko saņem katrs dzīvnieks, ir atšķirīgas. Barībā toksīnu koncetrācijas mēdz būtiski atšķirties, tamdēļ, veicot parauga noņemšanu toksīnu analīzēm, tas jāveic rūpīgi, lai paraugs būtu tiešām vidējais no attiecīgās barības partijas.

Mūsdienās ar moderno laboratorijas metožu palīdzību var noteikt daļu zināmo mikotoksīnu. Pamatā visvairāk toksīnu skarti ir graudaugi, tomēr nav izslēgta toksīnu klātbūtne zāles lopbarībās.

Kas ir mikotoksīni?

Mikotoksīni ir pelējuma sēņu ražotas toksiskas vielas. Pelējuma sēnes ne vienmēr ir ar aci redzamas skartajā barībā vai barībās. Par mikotoksīnu klātbūtni var spriest vai nu veicot lopbarības analīzes speciāli sertificētās laboratorijās vai arī pieņemot, ka augstākminētās pazīmes ir klātesošas saimniecībā. Tādējādi sākot izmantot produktus, kas paredzēti mikotoksīnu ierobežošanai, pamanāma situācijas uzlabošanās saimniecībā.

Miktoksīnus iedala:

  • Lauka – iegūti auga augšanas procesā. Izraisa augu stress. Parasti būtiski iespaido laika apstākļi.
  • Uzglabāšanas – iegūti lopbarības uzglabāšanas laikā. Izraisa barības uzglabāšanas vietu higiēnas neievērošana, nevienmērīga barības izmantošana un neatbilstoša glabāšana.

Mūsdienās ir zināmi vairāk nekā 700 mikotoksīni. Daži no visizplatītākajiem rada lielus finansiālus zaudējumus saimniecībām visā pasaulē.

Mikotoksīnu veidi un pazīmes dzīvniekiem

Biežāk sastopamie mikotoksīni - aflatoksīns (AFLA), deoksinivalenols (DON), zeralenons (ZEA), fumonizīns (FUM), T-2 un ohratoksīns (OTA) . Barības mikotoksīnu gadījumā ļoti reti sastopams tikai viens mikotoksīnu dzimtas toksīns, parasti kombinējas vairāki toksīni kopā, kas veido sinerģiju, kamdēļ ievērojami cieš lopkopības saimniecības.

Pat ja, novērtējot katra atsevišķa mikotoksīna daudzumu, iegūst atzinumu, ka tas ir zemāks par riska līmeni, miktoksīnu kopējā darbība var ievērojami ietekmēt dzīvnieku sniegumu. Tātad, pat mazākās mikotoksīnu koncentrācijas noteikšana ir trauksmes signāls, kuru saimniecībā nevajadzētu ignorēt.

Mikotoksīnu piesārņojums ir plaši izplatīta lopkopības nozares problēma. 2019. gadā 83% Eiropas kukurūzas paraugu bija pozitīvs DON, kam sekoja 73% paraugu ar pozitīvu FUM. Starp graudaugu paraugiem 56% bija pozitīvs DON.

X-Bond - efektīvs trīskāršas iedarbības risinājums:

Saista 

Mālu minerāli un hidrolizēts raugs saista mikotoksīnus, lai tie nevarētu nonākt asinsritē

Inaktivē

Enzīmi pārveido mikotoksīnus netoksiskos metabolītos

Atbalsta

Individuāli pielāgots barības vielu saturs uzlabo zarnu, aknu un imūnsistēmas darbību.

Kāpēc gaidīt līdz problēma parādīsies arī Tavā ganāmpulkā?

MIKOTOKSĪNU CEĻVEDIS

Lai mazinātu un novērstu barības piesārņojumu ar mikotoksīniem, Vilomix ir izstrādājis X-Bond. Pateicoties tā sastāvam mikotoksīni tiek gan saistīti, gan deaktivizēti. X-Bond uzlabo kuņģa un zarnu trakta darbību un imūnsistēmu.

Citi raksti