Kādam jābūt efektīvam elektrolītam?

Teļu caureja ir viena no biežāk sastopamajām slimībām, kas saimniecībām rada finansiālus zaudējumus

Caureja teļiem izraisa:

  • Elektrolītu līdzsvara traucējumus;
  • Dehidratāciju;
  • Acidozi;
  • Enerģijas zudumu.

Iekšķīgi lietojami elektrolītu preparāti ir būtiska teļu ārstēšanas sastāvdaļa, jo tie ir viegli lietojami. Somijā Helsinku Universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes pētnieki 2015.gadā veikuši elektrolītu produktu salīdzinājumus, lai nonāktu pie atzinuma, kādam jābūt efektīvam elektrolītam.

Neatkarīgi no cēloņa caureja palielina ūdens un elektrolītu zudumus. Caurejas ārstēšanā balstās uz šķidruma līdzsvara atgriešanu un metabolās acidozes novēršanu.

Teļu caureju cēloņi:

  • Infekcijas (baktēriju, vīrusu, vienšūņu izraisītas);
  • Ēdināšana.

Caurejas var būt dažāda stipruma atkarībā no:

  • Izraisītāja;
  • Izraisītāja daudzuma vidē;
  • Teļa imūnsistēmas.
  • Pastāv arī vairāku faktoru kombinācijas. Kā piemēram, auksta un mitra vide ir riskantāka.

Ēdināšanas izraisītas caurejas – barības problēmas, higiēnas ievērošana, temperatūras ievērošana, neatbilstošs porciju lielums, par maz barības vielu, ēdināšanas veids.

Infekcijas visbiežāk izraisa: E.coli, rotavīruss, koronavīruss, kriptosporīdijas, salmonellas.

E.coli. Vairāki celmi var izraisīt teļu caureju, taču visbiežāk to izraisa enterotoksisks E.coli vai ETEC. Caureja teļiem visbiežāk, kas jaunāki par 4 dienām. Teļiem, kuri vecāki par 4 dienām, šāda caureja ir reti, jo mainās gremošanas trakta pH, un patogēns vairs zarnās neizdzīvo. ETEC izraisītā caureja ir stipra un ūdeņaina.

Rotavīruss. Inficē teļus, kas jaunāki par 3 nedeļām. Izraisa zarnu bārkstiņu atrofiju (to pašu dara kriptosporidioze) - zarnās rodas absorbcijas traucējumi. Caureja ir gļotaina.

Koronavīruss. Ilgstošāka caureja. Teļiem, kas jaunāki par 3 nedēļām. Inficē tuvāko tievo zarnu un vēlāk infekcija pāriet uz nākamo zarnu daļu uz leju.

Cryptosporodium parvum. Izraisa vienšūņi. Konstatē 1-2 ned. veciem teļiem. Teļš iegūst šo vienšūni caur gremošanas traktu. Skar tievo zarnu ileum daļu. Var inficēt visu zarnu traktu līdz resnajai zarnai. Notiek zarnu bārkstiņu atrofija - rezultātā samazinās to absorbcija. Ir stipra ūdeņaina caureja. Kriptosporīdijas apkārtējā vidē ir ļoti izturīgas, var dzīvot mitrā un vēsā vietā pat mēnešiem. Tādēļ ir svarīga higiēna.

Kokcīdijas. Izraisa Eimeria ģints parazīti. Skar 1-2 mēn. vecus teļus. Inficējas oocistai nonākot gremošanas traktā. Infekcija bojā zarnu epitēliju, dažreiz bojā gļotādas. Ūdeņaina vai asiņaina caureja, bieža urinācija, teļš neēd. Kokcidioze var dažreiz izpausties kā nervu darbības traucējumi, tad iespējams letāls iznākums.

Salmonella. Kā caurejas cēlonis atrasta reti. Serotips Salmonella Typhimurium inficē 2-4 dienas vecus teļus, bet var slimot arī pieauguši lopi.

Citi zarnu parazīti. Trichostrongylus un Strongyloides ģints un Nematodirus, Trichuris un Moniezia ģints tārpi/oliņas. Dažreiz vairāki vienlaikus.

Jaunpiena ēdināšana. Teļš piedzimst bez pietiekamas imunitātes. 4 stundu laikā jānodrošina 1,5-2 l jaunpiena. Antivielu uzsūkšanās zarnās beidzas 1 dienu pēc piedzimšanas. Pirmās dienas laikā teļam jānodrošina vismaz 4-6 l jaunpiena jeb 10-15% no svara. Jaunpienam jābūt kvalitatīvam. Kvalitāti norāda IgG saturs, kam jābūt lielākam par 50gr/l.

Caurejas. Teļiem, kam ir caurejas, var būt gan pazemināta, gan paaugstināta ķermeņa temperatūra. Caurejas sekas bez dehidratācijas, apetītes zuduma, vājuma, eletrolītu zuduma ir arī acidoze un paaugstināts D-laktāta līmenis. Iemesls, kādēļ teļi ir uzņēmīgāki pret šķidruma zudumu ir tas, ka 73% no ķermeņa masas tiem sastāda šķidrums, no tā:

  • 29% intracelulārs (šūnas iekšienē)
  • 44% ārpus šūnu šķidrums.

Caurejas gadījumā biežāk zaudē tieši ārpus šūnas šķidrumu. Caureju gadījumā šķidruma zudums var sasniegt 13-18% no svara dienā. Dehidratācija izraisa arī atkritumproduktu uzkrāšanos organismā.

Ādas elastības atjaunošanās pēc pacelšanas pie skausta kā šķidruma zuduma rādītājs

Acidoze. Saistīta ar bikarbonāta zudumu un paaugstinātu L un D-laktāta līmeni. Agrāk par galveno acidozes cēloni uzskatīja bikarbonātu zudumu, taču tagad ir vairāk info, kas pierāda D-laktāta kā acidozes izraisītāja lomu. Pie kam D-laktāts var būt augsts pat tad, ja teļam nav dehidratācijas. Kad caureju radošie patogēni izraisa zarnu bārkstiņu atrofiju, tiek traucēta ogļhidrātu uzsūkšanās, kas palielina D un L-laktāta veidošanos. D-laktāts līdz 2 mmol/l ir uzskatāms par normu.

Konstatēts, ka teļi, kas jaunāki par 8 dienām, biežāk cieš no acidozes nekā vecāki teļi.

Agrāk teļiem ar caureju ieteica izlaist ēdināšanas reizes. Pēc šī brīža izpratnes, tā nav laba prakse, jo teļam ir lielas enerģijas vajadzības un maz ķermeņa tauku, salīdzinot ar pieaugušiem dzīvniekiem. Elektrolītos ir maz enerģijas, tādēļ papildus tiem jāturpina ēdināt pienu. Piens nodrošina ne tikai enerģiju, bet arī barības vielas zarnu bojājumu novēršanai. Ēdināšanu var pārtraukt ne ilgāk kā uz 12h, ja teļš ir ļoti vājš, un tā zīšanas reflekss ir vājš. Elektrolītus var izmantot, ja teļam ir zīšanas reflekss jeb: ja teļš stāv pats, var dot elektrolītus.

Elektrolītu šķīduma ieteikumi:

  • Pietiekams Na saturs, lai normalizētu ārpus šūnu šķidruma zudumus;
  • Glikoze, acetāts, propionāts, citrāts vai glicīns palielina ūdens un Na absorbciju zarnās;
  • Acetāts un propionāts palielina Na un glikozes absorbciju;
  • Acetāts, propionāts, bikarbonāts paaugstina pH līmeni asinīs;
  • Satur enerģiju.

Na - nodrošina pamatu ūdens absorbcijai. 90-130 mmol/l ir ieteiktais saturs, bet virs 130 mmol/l neiesaka, jo augstāka osmolaritāte palēnina kuņģa iztukšošanos. Na uzsūkšanos ietekmē glikoze, arī dažas aminoskābes (glicīns, alanīns, glutamīns). Ja zarnās šo vielu nav, tad Na tiek absorbēts maz vai to neabsorbē vispār. Ieteicamā glikozes un Na attiecība 1:1 līdz 3:1. Ja attiecība ir mazāka par 1:1, tā nesniegs pietiekamu Na absorbciju. Pārāk augsts Na veidojas, ja attiecība pārsniedz 3:1.

Cl - tā kā elektrolītos iesaka augstu SID, tad Cl iesaka turēt pie zemākās robežas. Iesaka 40-80 mmol/l.

K - iesaka 10-30 vai 10-20 mmol/l. Hroniska caureja veido lielākus K zudumus. Neiesaka virs 30 mmol/l.

Glikoze. Glikoze vajadzīga ne tikai enerģijai, bet arī Na un ūdens absorbcijas veicināšanai. Par daudz glikozes var izraisīt caureju. Iesaka 3,6 g/kg dzērienā.

Sārmvielas. Acetāts, propionāts, citrāts darbojas kā sārmvielas, ja aknās vai citos audos tās pārvērš par bikarbonātu. Bikarbonāts darbojas kā sārmojošs līdzeklis tiešā veidā. Acetāta un propionāta vielmaiņa rada tādu pašu bikarbonāta daudzumu, bet citrāts maiņa saražo 3 reizes vairāk bikarbonātu. Acetāts un propionāts palielina Na un glikozes absorbciju. Pārmērīga sārmvielu koncentrācija var palielināt patogēno baktēriju pieaugumu, kas palielina caurejas smagumu.

Efektīva elektrolīta rekomendācijas

 

Na saturs

90-130 mmol/l vai 2,1-3 g/l

K saturs

10-20-30 mmol/l vai 0,4-0,8-1,2 g/l

Cl saturs

40-80 mmol/l vai 1,4-2,8 g/l
(vēlams tuvāk zemākai vērtībai)

Glikozes : Na attiecība

1:1 līdz 3:1

Acidozes korekcijai

Acetāts vai propionāts 40-80 mmol/l vai 1,4-2,8 g/l

SID vērtība

Vismaz 60-80 mEq/l

Efektīvam elektrolītam ir augsts SID.

SID = jonu starpība. SID aprēķina [Na +] + [K+] –[Cl-]

Augsts SID ierosina alkalozi, zems SID izraisa acidozi.

Osmo Bubble – ērta un vienkārši lietojama putojoša tablete diarejas gadījumiem. Produkts satur augu ekstraktu (Sangrovit), nātrija bikarbonātu, dekstrozi, citronskābi. Efektīvais augu ekstrakts Osmo Bubble sastāvā palīdz dzīvnieka organismam aizsargāties pret baktērijām, vīrusiem un vienšūņiem. Osmo Bubble īpaši ieteicams lietot, ja caureja ilgst 2-3 dienas.

Osmo Powder – pulverveida elektrolītu papildbarība visu sugu dzīvniekiem. Osmo Powder satur dekstrozi, nātrija acetātu, maltodekstrīnu, nātrija hlorīdu un kālija hlorīdu. Osmo Powder sajauc ar tīru ūdeni. Lieto teļiem, sivēniem, jēriem, kazlēniem, kumeļiem neierobežoti kā vienīgo dzeramo ūdeni.

Osmo Liquid – elektrolītu šķīdums diarejas gadījumos. Osmo Liquid satur dekstrozi, nātrija acetātu, kālija hlorīdu un nātrija hlorīdu. Gatavā dzērienā: Na 90 mmol/l, K 21 mmol/l, Cl 44 mmol/l.

Osmo elektrolīti ir izcils risinājums teļu diarejas profilaksei. Osmo produktus atzinīgi novērtējuši veterinārārsti Somijā

citi raksti